Annelik İnsana Kafayı Yedirtir Mi?

Annelik İnsana Kafayı Yedirtir Mi?

Hemen hemen her kadının hayatta isteyeceği bir şey nasip olmuş  ve evladına sağlıkla kavuşmuşsun, ne güzel.

Alışma sürecini geçmiş, bebeğini tanımış artık her şeyin üstesinden gelmeye başlamışsın, buda çok güzel .

Anne olmanın verdiği sorumluluklar artmış, uykusuzluğa alışılmış, bebeğini büyütmeye başlamış ve düzeni kurmuşsun.Harika!

Her şey zamanla geçer.Buda bir süreç bebeğim büyüyor geçecek, hepsi bitecek demiş, yalnızca bebeğinin keyfini çıkarmaya başlamışsın. Muhteşem!

Çevrendeki konuşmaları umursamamış, hem bebeğini hem evini hem eşini memnun etmek için elinden geleni yapmış, lohusalığa vaktim yok diyerek ayağa kalmışsın. Fevkalade!

Kendi sürecini bir kenara bırakıp, insanlara moral vermeye çalışmış, zamanında geçmeyeceğini düşündüğün günler için “geçecek” diye umut olmuşsun. Olağanüstü!

Ama; Geceleri uykusuz kalmak bir yana bebeğim üşüyor mu ? Huzurlu mu? Karnı doydu mu? Nefes alıyor mu? diye kendini uykusuz bırakmış, o günün sabahına saatlerce uyumuş enerjisiyle uyanmış ve güne başlamışsın.  

İçinde, bebeğinle ilgili atamadığın  ” ya onu kaybedersem ? Ya hiç bir şey yolunda gitmez, bir şey olursa ? kaygıları yer etmiş. Sonra kendini eksik hissetme duygusu çalmış kapıyı. 

Sen yine ” ya bebeğime yetemezsem ? Eksik bir şey  yapıyor muyum? “Ya başaramazsam” diye kendini yiyip bitirmişsin.

Bu duygular ” ben iyi bir anne değilim “ dedirttiğinde  sana sen artık kafayı yememiş ” anne “ olmuşsundur. Bebeğin için hissettiğin her duygudan dahada güçlenmiş, hiç bir şeyin seni üzemeyeceğini dahada iyi anlamışsındır.

 

İki seçenek vardır artık hayatında.İyi veya kötü. Kötü haber; Annelik duygusunun dönüşü olmadığı  için  ömür boyu bu kaygılarla yaşamaya alışacaksın. İyi haber; Bebeğin senin gibi bir anneye sahip olduğu için çok şanslı olacak…

Tüm bunlar anne olacak adayları korkutmasın.  Eminim bir araştırma yapılsa anne olan herkes, iyi ki yaşamışım,  yaşıyorum der. Bu sevgi öyle derin ki,  acıların üstünü kapatan , sevginin gerçek değerini ortaya çıkartan , sonu olmayan bir deniz .. bakmaya doyamadığın, yaşadıklarına şükrettiğin…

 1,690 kez okundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar