Anneysen Güçlü Olmak Zorundasın

İçini Dökmek

Anne olunca kendi başına kalıp üzülmek, dertleşmek, ağlamak lüks gibi gelmeye başladı. Ne yani oturup bir kendi derdime üzülemeyecek miyim?

Güçlü Olmak Zorundayız

Kocaman bir “HAYIR”. Neden? Çünkü o sırada peşinden gelen minik bebeğin için yemek yapmalı, onunla oyunlar oynanmalı, sevgini daima hissettirmen gerekir. Bazen çığlık atmak gelir boğazına boğazına.. sonra masum 2 küçük göz kocaman bir yutkunmaya yönlendirir iç sesini. Hadi iç sesim durdu diyelim. Yahu hasta olup nazlanmak istiyorum desende yapamazsın sen hep güçlü olmak zorundasın. Evde minik bir bebeğinde varsa şöyle ayaklarını uzatıp yatamazsın bile. Oysa ne büyük keyifmiş yapışıp kaldığımız o koltuklar. Şimdi ayağını azıcık uzatıyorsan senden mutlusu olmaz.
Evet çocuk yapmak çok büyük sorumluluk. Doğurdum kenarda dursun yapamıyorsunuz. Hayat hep onun döngüsünde sizi şekillendiriyor .

Annelerinde Ağlamaya İhtiyacı Var

İlk zamanlar hep kızıma mutlu gözükmeye onun enerjisini bozmamaya çok özen gösterirdim. Sonra hayatta gülmek kadar ağlamakta değerli ve dışa yansıyan bir duygu ve oda hayatında her zaman mutlu olmayabilir. Bu duyguyla da tanışma vakti geldi. Bir gün duygulandım ve ağlamaya başladım. Kızım 1,5 yaşında attık her şeyi konuşabiliyordu. Eskiden görmesin diye sildiğim gözyaşlarımı saklamadım. Suratını büzerek yanıma geldi “ anne sen ağlıyor musun” evet işte beklediğim soru 🙋🏻‍♀️. “ evet annecim ağlıyorum” dedim ve ona uygun bir dille sebebini anlattım. “ Hepimiz bazen ağlayabiliriz, bu duyguyu yaşamamız çok normal” gibi onunda bu duyguyu tanımasını sağladım. Artık ağladığımda “hepimiz bazen ağlayabiliriz annecim” diye beni teselli etmeye çalıştı.
Ama yine de anneysen hep daha güçlü durmak zorundasın hala sana ihtiyacı olan birisi var o evde. Senden güç alan destek alan. Bunu bizden göremezse ileriki hayatında da kendisini çaresiz hissettiğinde pes etmemeyi görebilmesi için.

Ya işte anneler biliyorum hepiniz aynı duyguları yaşıyorsunuz artık hayata kendi penceremizden bakamıyoruz evlatlarımızın penceresi bizi daha çok geliştiriyor ve hayata hazırlıyor 🪟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar