Bebek Odası Ne Zaman Ayrılmalı?

Bebeğimin odası hazır, ben hazır mıyım?

Bebeğin sağlığı için 4. Aydan itibaren ayrı odada yatması gerektiğini okuduğumda mini bir kalp krizi geçirmiş olabilirim 🙂
Nasıl yani? benim süt kokulu yavrumu koynumdan alıp soğuk bir odada yalnız başına mı bırakacağım? Sende böyle düşünüyorsun değil mi?
Kızım ilk doğduğu andan itibaren koynumda kokusunu içime çeke çeke uyuttum.
Bebekle birlikte uyumanın zararları diye yazılar okudum. Hak verdiğim yanları da oldu. Aşağıda size de iletiyorum.

Olumsuz Nedenler

• Ani bebek ölümleri riski birlikte yatıldığında yüksektir. • Bebekle beraber uyumak ilerleyen zamanlarda ayrılmayı zorlaştıracağından zor bir sürece neden olabilmektedir. • Ebeveynlerin mahremiyetinin tamamen kaybolmasına neden olmaktadır. • Bebekle beraber yatmak durumunda yatağa bebeğinizle birlikte girmek zorunluğu doğmaktadır. Çünkü bebek anne-baba olmadan uykuya dalamaz ve büyüyüp kendi yatağına geçtiğinde de tek başına güvende olmayacaktır. İki taraftan biri uyanıp tekrar uykuya dalabilir. Böyle zamanlarda birbirlerinin uyanmasına neden olurlar. • Çocuk sayılarının birden fazla olması beraber uyuma işleminde ciddi sorunlara neden olabilir. İlk çocuğunuz sizden ayrılmakta zorlanırken; yeni bir bebeğin de buna alışması sizin için sorunların başlaması demektir. Yetişkinlerin tercih ettiği yatakların bebekler için uygun olmadığı bilinen bir gerçektir.
• Yatak üzerindeki herhangi bir aksilik ve ihmal bebeğin zarar görmesine neden olabilmektedir. Çarşafın gevşek kalması, yorganın bebeğin üzerine gelmesi, tercih edilen su yatağı ise yatağın patlaması aksiliklere örnek verilebilir. • Aşırı kilolu olan ebeveynler, ilaç kullanarak uyuyan kişiler, çocukla aynı yatakta yatarsa ciddi sorunlar meydana gelebilir. İlaçla uyku esnasında tam anlamıyla dalma gerçekleştiği için bebeğin varlığı unutulabilir ve bebeğin ölümüne kadar ciddi sorunlara neden olabilir. • Aşırı sıcağa maruz kalması bebeklerde ani bebek ölümlerinin ilk sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle soğuk aylarda zaten sıkı giydirilmiş bebeğe; birde anne babanın vücut ısısı ilave olunca bebek aşırı sıcaktan rahatsız olabilmektedir.

@bilgihanem

Kafa Karışıklığı Başladı

Bu konuyu o kadar çok düşündüm ki ama anne içgüdüm buna el vermedi. Olumsuz denmesi kadar çok fazla da olumlu yanlarını söyleyen uzmanlar vardı. Bence onlarda kendi içlerinde “olumlu” ve “olumsuz düşünenler” olarak ikiye ayrılıyordu. Ben kimseyi dinlemedim anne iç sesim bebeğimin çok mutlu olduğunu hissettiriyordu bana.
Birde işin sağlık boyutu var. 4 ay boyunca “kolik bebek” le çaresizce yol bulmaya çalışan bir anne olarak “odasını ayırmalıyım?” Sorusunun cevabını hiç düşünmedim. Ben ve bebeğim halimizden çok memnunduk. İstediğim her an koklayarak onunla duygusal bağımızı kuruyor ve mutluluğuna şahit oluyordum. 15 ay birlikte doya doya uyuduktan sonra bir şeyler beni huzursuz etmeye başlamıştı. Bebeğim artık büyümüş, kendini ifade etmeye başlamış, her şeyin daha da farkında ve bana çok bağlı hale gelmişti. Bu bir anne için güzel bir duygu ama bebeğimin kendine güveni için doğru muydu? Yine araştırmalar ve doktorumuzla konuşmamız sonucu odasını ayırmamın kendine güveni açısından daha faydalı olacağına karar verdik.

Büyük bir hevesle aylardır yatmadığı odasını düzenledik ve yatağını hazır hale getirdik. “Hiçte zor değil” dedim içimden. Akşam oldu ve yatağında uyuyan bebeğimin üstünü örterek kendi yatağıma yattım. Odasındaki kameradan onu izliyor, 1 dk gözümü kırpmıyordum ve bir an ağlamaya başladım. Aylardır onunla iç içeydik  ve şimdi ayrıldık . Aslında bende ona fazlasıyla bağlanmışım. O gecemiz zor geçti. Çünkü kızımda benim gibi hissetmiş olacak ki 2 saatte bir uyanmaya, hatta sonra uyumamaya başladı. Anladım ki onu çok sevmekle onu kendine bağlamak arasında çok fark varmış ikimizin de ruhsal sağlığı için bu ayrılığa alışmamız gerekiyormuş.
4 ay hala çok erken odasını ayırmak için bana göre. Ama çokta geçmeden bunu yapmak lazım. Ona fırsat verip kendi alanını bilmesi, psikolojik sağlığını korumak  için destek olmalıyız.

Çok geçmeden bu duruma da alıştı kızım. Beni sorarsanız, anneyim işte bir yanımız hüzne, kaygıya, kendini sürekli sorgulaya kucak açarken diğer yanımız çiçek bahçesinde ❤️

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar