Bebeklerde Aylara Göre Boy ve Kilo Takibi

Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi: Bebeklerde Aylara Göre Boy ve Kilo Takibi

Hamilelik serüveni başarılı bir doğumla sona erdi. Minik bebeğiniz artık kucağınızda! Gözlerini dünyaya henüz açmış bu bebeği korumak için elinizden ne geliyorsa yapmak istediğinizi biliyoruz.

Yaşamının ilk aylarında kendilerini ağlamak dışında herhangi bir şekilde ifade edemeyen bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak, özellikle ilk kez anne baba olanlar için kimi zaman zorlayıcı olabilir. Bebeğinizin gelişimine dair her şey yolunda mı? 0-6 yaş arası çocuk gelişimi ile ilgili sorularınızın cevapları için www.cicicocuk.com sitesini ziyaret edin!

Bebek gelişim takibi doğumdan sonraki ilk haftalarda başlar. Bebeklerinin büyüyüşünü takip etmek hem ebeveynler için heyecan verici bir süreçtir hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Gelin bebek gelişiminde boy ve kilo takibinin nasıl yapılması gerektiğini ve yenidoğan bebek gelişimi detaylarını hep birlikte inceleyelim.

Bebek Gelişimi

Bebekler İçin Boy ve Kilo Grafiğini Anlama

Hemen hemen her yerde ay ay bebek kilosu ve boyu takibi için hazırlanmış tablolar bulabilirsiniz. Bu grafikler bebeklerin hangi ayda ortalama kaç kilo ve kaç santimetre olması gerektiğini belirtir. Ancak bu kısma geçmeden önce, bu grafikleri nasıl yorumlamak gerektiğinin bilinmesine önem veriyoruz. Bebeğinizin bu grafiklerde yazandan daha düşük bir kiloya ya da daha yüksek bir boya sahip olması tam olarak ne anlama gelir?

Akıldan asla çıkarılmaması gereken ilk nokta erkek bebek kilo ve boy oranları ile kız bebek değerlerinin farklılık gösterdiğidir. Erkek bebekler çoğunlukla daha hızlı gelişim gösterir. Bu sebeple normal bebek kilosu gibi bir değerden bahsetmek doğru olmayacaktır. Aynı şey bebek boy değerleri için de geçerlidir. Her bebeğin özel olduğunu ve bebeğinizin bu gelişim basamaklarına her ay tam anlamıyla uyum gösteremeyebileceğini unutmayın.

Akıldan çıkarılmaması gereken ikinci nokta ise, bebek gelişiminin bu grafiklerle uyum göstermemesi durumunun her zaman bir probleme işaret etmeyeceğidir. Bu grafiklerle bebeğinizin boy ve kilosunu karşılaştırıp panik yapmayın. Bir uyumsuzluk sezmeniz durumunda doktorunuza danışmak yeterli olacaktır. Bir problem varsa gerekli sağlık kontrolleri durumunda fark edilir. Bebeklerin bu grafiklerdeki ortalama değerler dışında kalması da çoğu zaman normal karşılanır.

Yenidoğan Gelişimi: Yenidoğan Boy ve Kilo Takibi

Öncelikle doğum kilosunun doğumun kaçıncı haftada gerçekleştiğiyle doğrudan ilgili olduğunu söyleyelim. Normal doğum kilosu olarak belirtilen değerler, doğumun 40.haftada gerçekleşmiş olduğunu varsayar. Erken ya da geç doğum durumlarında bebeğin daha az ya da daha fazla gelişmiş olması elbette oldukça normaldir. Normal doğum zamanı olan 40.haftada gerçekleşen doğumlarda ortalama yeni doğan bebek kilosu 2,4- 3,9 kg aralığındadır. Aynı haftada gerçekleşen bir doğumda normal bebek boyunun ise 48 ila 52 cm aralığında olması beklenir.

Bu değerlerin prematüre ya da postmatüre bebekler için geçerli olmadığını söylemiştik. Örneğin gebeliğin 28.haftasında doğan bir bebek prematüre bebek olacaktır ve bu bebek için doğum kilosunun 1 kilogramdan düşük olması normal olarak kabul edilir. Erken doğan bebekler anne karnındaki gelişim sürecini henüz tamamlayamadığı için genellikle yenidoğan yoğun bakım ünitesinde gözetim altında tutulurlar. Ancak doğum kilolarının 40 haftalık doğan bir bebeğe göre düşük olması, prematüre bebeklerin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

Yenidoğan Bebek Kilosu Nelerden Etkilenir?

Doğum 40. Haftada gerçekleşmiş olsa bile bazı bebekler 2.4 kilogram doğarken bazıları 3.9 kilogram doğabilir. Peki bu değişiklik neden kaynaklanır?

  1. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında anne kilosu. Hamileyken yeterli besin alamayan annelerin bebeklerinin daha düşük kiloda, hamilelik öncesi fazla kilo problemi olan annelerin bebeklerinin ise yüksek kiloda doğduğu gözlemlenmiştir.
  2. Anne yaşı. Genç annelerin daha düşük kiloda doğumlar gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.
  3. Genetik faktörler. Anne ve babanın doğum kilosu, bebeğin doğum kilosu üzerinde etkilidir.
  4. Doğum öncesi anne sağlığı. Annenin alkol ya da sigara gibi maddeler kullanması ya da diyabet gibi bir hastalığa sahip olması bebek doğum kilosunda düşüşe sebep olabilir.
  5. Bebek cinsiyeti. Genellikle erkek bebekler kız bebeklere göre daha yüksek kiloda ve daha uzun doğar.
  6. Tekil ya da çoklu gebelik durumları. Çoklu gebeliklerde bebeklerin daha düşük kiloda doğduğu gözlemlenmiştir.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar