Bebeklerde Diş Dönemi

” Bugünlerde geçecek “ demiştim diğer yazılarımda. Geçti, yeni yeni bir dönem başladı artık.

Diş dönemi ne zaman baslar ?

Her bebekte bu durum farklıdır.  4. Ayda çıkarmaya başlayan bebekte biliyorum 13. Ayda olanda .Anne kaygıları devreye girdiğinde
” Neden benim bebeğimin dişi çıkmıyor ”
cümlelerini başlar söylenmeye.  Zaten zamanı geldiğinde çıkacak , diğer bebeklerle kıyaslama yaparak neden kaygı dolu yüreğine bir yenisini daha ekliyorsun?

Her anneyi heyecanlandıran bir durum yaşanır.  Anne demek artık binlerce soruyu tek bir cümleye sığdırmaktı, bunu öğrendik 🙂 Diş döneminde de bu durum değişmedi ve anne yine başladı sorulara. ” Ne zaman çıkar acaba ? O dönem nasıl geçecek?  , Neler yapmalıyım? İlk hangi dişi çıkar? Ateş olur mu? … Hadi tüm bu sorularına cevap olarak bir nebze su serpelim içine.

Diş döneminde neler yaşadım?

Bebeğim ilk dişini 9.5 aylıkken çıkarttı. Diş sıralamasında bebeklerin ilk olarak  alt 2 dişi çıkar. Bizim ilk olarak  alt 2 dişin  yanındakiler çıktı. Onları takiben, üst 2 diş çıkmaya başladı 1 hafta içinde . 11. Ayda alt  2 dişi  ve üst yan kesiciler çıktı.  12 ay olduğununda 8 dişi vardı.Şu anda 15 aylık ve 4 azı dişi de cıktı.  Devamını bekliyoruz:)

Diş döneminde bebek davranışları

Bu durum her bebekte farklılık gösterir. Bizden yola çıkarsak; 2 ya da 3 hafta öncesinden diş çıkarma belirtileri kendini gösteriyor. Bebeğinizin ağız salyaları artıyor ve elindeki her şeyi ağzına götürerek damaklarını kaşımaya çalışıyor ve yaklaşık 2 , 3 haftada da kızaran damakta minik bir diş, pat diye gösteriyor kendini 🙂 Bebek şişmeye başlayan ve kaşınan damak sebebiyle iştahsız,  huzursuz olabiliyor. Bazende bağırsak sorunları yaşayarak yediğini kusabiliyor.

Bizde de ara sıra gelen huzursuzluk ve iştahsızlık olmuştu. Huzursuz olduğu dönemlerde ”onun için ne yapabilirim” diye çok düşündüm ama bu bir süreç ve bir et parçasını yarıp çıkan bir şey için yine iyi dayanıyordu bebeğim. Dişin bir kısmı çıktığında  bebek rahatlıyor ve güncel zamana geri dönüyordu.

Diş döneminde ateş

Annelerin en korktuğu durum.  Ancak okuduklarım ve dinlediğim bilgilere göre diş çok ciddi bir ateş yapmaz bebekte ( yinede her bebekte farklıdır bu durum ) Kimisi hiç ateşlenmez kimisi biraz ateşli olabilir. Her durumda önemli olan, takibini sağlamak ve sakin kalmak .

     •  Bizde çıkan ilk 8 dişimiz de biraz huzursuzluk , ara ara iştahsızlık,  kaka kıvamında cıvıklık ve nadir de olsa kusma yaşandık.Doktorumuzun kontrolünde sorun olmadan devam ettik. Gelelim azı dişlere , beni biraz korkutuyordu açıkçası. Azı dişler zor çıkar derler. 3,4 hafta öncesinden damakları hafif şiş ve kızarmıştı sonra o kızarıklık için de beyaz minik iltihap gibi bir yer oluştu ve 3, 4 gün içinde de dişin uç kısmı patladı. İlk 2 gün ateşimiz 38.6′ lara çıktı ve doktorumuzun bilgisinde ateş düşürücü vererek kontrol etmeye başladık.İlaçtan sonra ateşi hemen düştüğü için hastaneye götürmedik.

     •  Diğer dişlerinde iştahsızlık vardi ama bir şekilde yiyordu. Azı dişlerinde hiç yemek istemedi çok iştahsız,  huzursuzdu . Anne içgüdüsü ,yemek yemediği için üzülüyorsun ama bu dönemde geçici diyerek kendini motive etmeli ve bebeğinin keyfini yerine getirmek için oyun oynayabilir,  ona bol bol sarılarak bu dönemin geçeceğinden bahsedebilirsin .

Diş döneminde bebeği rahatlatmak

Bebeğinizi tanıdıkça nelerden hoşlandığını bilecek ve ona göre davranacaksınız .

En çok ihtiyacı olan şey kollarınız . Bebeğiniz huzursuz olduğunda ona sarılarak şarkı söyleyebilir,  dişin çıkıyor ama iyi olacaksın artık çiğnemek daha rahat olacak gibi telkinde bulunabilirsiniz. Müzik her bebeğin keyif alacağı bir durum . Müzik açarak oynayabilirsiniz. Diş kaşıyıcı benim bebeğim kullanmak istemedi . Bende parmak diş fırçasını buzluğa koyup dişine masaj yapar gibi değdirdim, oyun gibi zannetti ve bir nebze rahatlattı .Diş jellerine gelirsek, benim biraz ön yargım vardi . Doğal bir sürece müdahale gibi geliyor ve ilaç sonuçta yutacak düşüncesiyle çok çok az kullandım diyebilirim. Fayda oldu mu olmadı mı pek anlayamadım açıkçası,  sizin tercihiniz.

Durumlar böyle, yeni bir döneme hoş geldiniz şimdi sırada ne var?  🙂

 1,735 kez okundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar