Çocuk Doğurmak mı Zor? Bakmak mı?

Hamileliğin Başında Hissedilen Duygular

Hamile olduğumu öğrendiğimde nasıl bir süreç yaşayacağımı düşünüp dururdum. Sağolsun sonradan başlayan şiddetli mide bulantılarım, bana “henüz başındasın ” cümlesini hatırlatırcasına yaşattı ilk 3 ayını. O saatten sonra benim için tek düşünmem gereken şey, mide bulantılarımın ne zaman geçeceğiydi.

Yaşananları Unutmak

Aylar geldi geçti ve 3 ayın sonunda birden kesilen mide bulantıları yerini hamileliğin tadını çıkarmaya, istediğim her şeyi yemeye bıraktı yemek yiyemediğim günlerden intikam alır gibi.
4 ayda öyle geçti işte. Son 2 ay kala Kocaman bir göbek ve sıkıştırdığı organlarım arasından nefes almaya çalışmak bir kez daha “ ne zaman geçecek” sorusuyla buluşturdu beni 🙁 Sonrada hiç peşimi bırakmadı bu sorular. “ Doğum nasıl yaparım, ya bebeğe bir şey olursa” oraları biliyorsunuz zaten.


Bir şey dikkatinizi çekti mi? İnsan ne zaman acı çekmeye başlarsa o ana takılıp duruyor. Nefes alamadığım aylarda mide bulantılarımı, doğuma yaklaşırken nefes alamadığımı unutup gittim.

pexels-polina-tankilevitch-3875280

Bebek Bakımı Zor Mu?

Aslında bunların hiç birini dert etmemek gerektiğini bebeğim doğduktan sonra daha iyi anladım. Onunla ilgilenmek, isteklerini karşılamak, onu iyi yetiştirmek çok daha kafaya takılması gereken ve işin en zor kısmıymış. Bebek doğmadan önce ne yaşadıysam bedenimden gelip geçen şeylermiş, oyun gibiymiş. Sorumluluğu almaya başladığında fiziksel ve psikolojik gücü kendinde bulmak çok daha zoruymuş. Tüm hayatın küçücük masum bir bebek üzerine kurulu oluyormuş. Aldığı nefesten, emzirmesinden, sevgisinden, ağlamasından, gülmesinden aldığın sorumluluk var ya hiç bir sorunun cevabını alıp içini rahat ettirmez işte.

Bir bebeğin hissettirdiği muhteşem duygu, onun özbakımı herşeye bedel olur ne mide bulantısı hatırlarsın, ne nefes darlığı, ne doğum anını.
“Çocuk doğurmak ne ki çocuk bakmanın yanında” derlerdi. Çokta doğru demişler yaşadıkça daha iyi anlıyorsun bebeğinin varlığına şükrederek.

Yani demem o ki,  çocuk yapmadan önce düşünmemiz gereken “ midem bulanır mı?”, “doğum nasıl olacak?” değil,” nasıl çocuk yetiştiririm? ”olmalı bana göre. Bedenden geçerde her şey zamanla, iyi insan yetiştirmek için çabaladığın hayatının ortasında ❤️

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar