Çocuklarda Okula Başlama Yaşı ve Alışma Süreci

Merhabalar ☺️
Bu yazı da sizlere her anne – babanın sorunu olan
Okula başlama ve alışma sürecinden bahsetmek istiyorum.

Çocukların Okula Başlama Süreci

Çocukların normal koşullarda 3- 3.5 yaşında kreşe başlaması uygundur fakat annenin çalışıyor olması ya da bakıcı sorunu gibi zorunlu hallerde erken yaşta okula başlama durumu oluyor. Bu durumlarda tam gün bırakmak yerine belirli saatlerde bırakmayı tercih edebilirsiniz. Daha sonra bu süre zamanla uzatılabilir.

 Şunu da unutmamalıyız ki,  her çocuk farklıdır. Bununla birlikte okula başlamaya hazır olduğundan da emin olmalıyız.

Hazır olduğunu nasıl anlayacağız der gibisiniz hemen cevap veriyorum; çocuğunuzu gözlemleyerek.. Mesela yaşıtlarıyla sosyalleşme, paylaşma durumu varsa hazır olduğunu gösteriyordur.

Çocuğun, kreşte öğretmenine alışması zaman alacaktır. Bununla birlikte ilk önce öğretmenine duygusal bir bağ içerisinde olup,  sonrasında arkadaşlarıyla ve diğer öğretmenleriyle de alışma sürecini tamamlayacaktır.

Sonraki süreçlerde çocuk okula öğretmeni artı olarak arkadaşları için gelecektir.

290040ea-2a60-4ed2-ad55-4a014df73abc

Çocuğunuza Yaklaşımınız

Başlangıçta, her gün kreşe gitmeye özen göstermelisiniz. Bununla birlikte sizde kreşte durmalısınız. Çocuk, ilk günlerde sizin yanınızdan ayrılmayabilir. Etrafı keşfetmek için ona fırsat vermeliyiz. Hatta öğretmeniyle oyun oynarken dönüp dönüp size bakabilir, sizi oyuna dahil etmeye çalışabilir ya da oynarken sizin yanınıza gelip tekrar oyuna dönebilir.
İlk günler 1 saat olacak şekilde sizinle birlikte oyun saatlerinde kreşe gitmelidir.

Kreşin tadı damağında kalmalı ki ertesi gün yine gitmek istesin.

Kreş çıkışında birlikte parka gitmek gibi ödüller verilebilir. Sonraki günlerde ise aşamalı alıştırma dediğimiz yani kreşte kalış süresini çocuğun tepkilerine göre artırabiliriz. 


Örneğin; ilk gün bir etkinliğe, ikinci gün iki etkinliğe kalabilecek şekilde zamanı uzatabiliriz.

 

İlk günler orada otururken, daha sonraki günler çocuğunuza ‘Şimdi gidiyorum, oyun saatinden sonra gelip seni alacağım’ diye bilgilendirerek, mutlaka söz verilen saatte orada olmalısınız. Çocuktan gizlice kaçmak gibi bir tavırdan kaçınmalısınız. Bununla birlikte çocuğunuzu bırakırken kararlı davranmanızda fayda var. 
Zaman kavramı tam gelişmediği için 1 saat sonra geleceğim demek yerine oyun saatinden sonra yada yemek saatinden sonra geleceğim diyebilirsiniz. Alışma süreci her çocuk için farklılık gösterir. Kimi çocuk bir kaç günde alışırken kimi çocuğun alışması bir kaç haftayı bulabiliyor, bazen de aylar..
Sevdiği oyuncağı ile birlikte okula gitmesi de kendisini güvende hissettirecektir.
Aynı zamanda okula başlamadan önce birlikte alışverişe çıkıp çanta gibi kreş malzemeleri alabilirsiniz.
Diğer değinmek istediğim başka bir konuda, kardeşinin olacak olması. Kardeş doğmadan bir süre önce çocuk kreşe başlatılmalıdır.

Veee çocuğunuz okula alıştı, artık mutlu bir şekilde okula gidip geliyor. Ama yapmamız gerekenler bitti mi ?
Hayır bitmedi. Çocuğunuzu okula getirdiğinizde, onu alacağınız zamanı belirtin. Artık işe gitmenizin gerektiğini söyleyip, ona sarılıp öpün. Ancak vedalaşma süresini asla uzatmayın. Sizin için de biraz zor olsa da çocuğunuzu öğretmenine teslim ettikten sonra elinizi sallayıp arkanıza bakmadan yolunuza devam edin. Çocuğunuz bu konudaki kararlılığınızı öğrensin…

Konuk Yazar: İlayda Yakıştıran (Çocuk Gelişim Uzmanı)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar