Ortak Dilimiz Corona Virüs

Covid-19

Ortak Dilimiz Corona Virüs

Herkes eşit şartlarda olsun ayrım olmasın isterdim. Evet şimdi herkes eşit şartlarda maskeli. Peki durumlar eşit mi? Son dönemde en yaygın cümle
“evde kal” Peki ya evi yoksa? Eminim herkesin çok fazla düşünmeye fırsatı oldu. “Kıymet bilmek” en güzel şükür olarak aldı yerini hayatımızda. 

Eskiden sohbet etmek yerine telefonla vakit geçirmeyi daha çok tercih ederdik, şimdi 1 kişi  görünce sohbetin sohbeti açtığını öğrenir olduk.Eskiden bir şeyler yapmak zor gelirdi, şimdi üretken olmak gurur verir oldu. Eskiden erinmekten markete “sen git” derken, şimdi “ben gideceğim” diye atlar olduk. Eskiden yiyecekleri har vurup harman savururken şimdi yarını düşünerek dikkat eder olduk. Eskiden temizliğe çok çok önem vermezken, şimdi ellerimizi soyulana kadar yıkar olduk. Eskiden büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpmek istemezdik belki. Şimdi hasret kalır olduk. Eskidenevde 1 dk. duramam” derken, şimdi sağlığımız yerinde olsun da diyerek, eve şükreder olduk. Eskiden kitap okumak sıkıcı gelirdi. Şimdi kitap okumanın değerini anlar olduk. Eskiler eskide kaldı ama eskileri arar olduk.


Covid-19

Bize anlatılmak istenen ne? Her şeyin kıymetini bilmek mi?

Çok gezen tozan biri değilim ve bu süreçte evde olmak değişik gelmedi. Buna rağmen bazen çığlık atmak, hıçkıra hıçkıra ağlamak istemedim de değil. İnsanın aklına ilk sevdikleri gelir ” ya onlara bir şey olursa “ korkusu sarar içini. Her şeyin kıymetini anlamakla, bazen duruma isyan etmek arasında gidip gelirsin. Haline şükrederken hayatı sorgulamadan da durmazsın. Bize anlatılmak istenen ne? Her şeyin kıymetini bilmek mi? Bayramda büyüklerini ziyaret etmek istemeyenler bu bayram ne hissetti? Koca adam olmuş, normal şartlarda markete eczaneye babası, annesi giden ve sokağa çıkma yasağı olan gençler bu dönemde ne hissetti? Evde çok sıkılıyorum diyen insanlar hastahane görüntülerinden sonra ne hissetti? Tüm bunların cevabı sizde, içinizdeki yeni, değişmiş kişide.

Herkes sağlıklı olsun ve bu süreci biran önce atlatalım, atlatalım da ya sonra? Yine hayata karşı merhametsiz, kıymet bilmez olacak mısınız?
Bu zamanlarda cevabını sadece kendim verdiğim sorularım çok oldu doğruyu yanlışı bilmeden. En çok sana üzüldüm evladım. Senin gibi gelişmekte olan bebeklere. Tam yürümeye başladı etrafı keşfedecek derken, maske takmış insanlar arasında 15 dakika alınan havayla ne olduğunu anlamadan eve döndüğümüz o mahsun yüz ifaden geliyor aklıma. “Bundan sonra daha güzel olacak anneciğim” sözünü veremiyorum sana. “Bundan sonra daha dikkatli olmalıyız” cümleleri aldı, umut vaad edenlerin yerini.

Yaşlı değilim ama. Nerede o eski zamanlar der dururum. Özgürce dolaştığımız çocukluğumuz. Korkmadan, güvenerek ve insanlara sarılarak. Şimdi en çok birbirimizden korkar olduk. Yanyana geçerken yüzyüze bakmaz olduk. Sahi nefes almak ne kadar değerliymiş değil mi? Hayatı içimize çeke çeke yaşamak?
Şimdi nasıl? Maske altından almaya çalıştığın hayat? Her akşam Dr.Fahrettin Koca‘nın paylaştığı tabloları bekliyorum. İnsanları kaybetmek çok acı. Daha acı olan bir şey vaka sayıları yada ölü sayılarında 1 fark bile olsa umut dolu gözler belirir hemen. “Ağlanacak haline gülmek” misali. Sıcacık evimde, oturduğum yerden izlemek,konuşmak kolay tabi. Ailesinden, sevdiklerinden uzak kalmak zorunda olan insanlara yardım eli uzatan sağlık çalışanlarımız en büyük takdiri
hakediyor şüphesiz. Hayatta en değerli şey sağlık derdik lafın gelişi. Şimdi en çok istediğimiz şey o oldu. Normalde yapmamız gereken ne varsa bu hastalık öğretti belkide. Peki şimdi sana teşekkür mü edelim yoksa sağlığından olan insanlarımız yerine beddua mı? Bizden çok şey aldın korona, sıradaki ne?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

1 Yorum

  1. Ezgi dedi ki:

    Çok yerinde bir yazı ve paylaşım canım benim ❤️ Merakla yeni yazılarını bekliyorum

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar