Kolik mi? O da ne?

Kolik Nedir

Kolik mi? O da ne?

Anne olduktan sonra daha çok şey duyacaksın benden söylemesi  🙂

Kelime hazineme bir kelime daha eklendi. “Kolik” Hiç tanışmak istemezdim. Yeni bir anneyim. Bebeğimle birbirimize alışmaya,  ona vakit ayırmaya, duygularını anlamaya ,sevgimi hissetmesi için elinden geleni yapmaya çalışan bir anneye  bu yapılır mıydı?

Kolik ne ? Tedavisi bulunamayan bir şeye verilen takma isim mi ?

Her şeyin güzel başladığı bu sürece alışmaya başlamış, artık kafamda bazı şeyleri oturtmuştum. Bebeğim 20 , 25 günlüktü.
Bir anda bitmek bilmeyen huzursuzluklar,  ağlamalar başladı. Bebeklerde gaz olabileceğini daha önce okumuş, hazırlıklıydım.

Burada bir tuhaflık vardı. Ağlamalar tam saat 6 da başlıyor 2 , 3 saat durmadan ve bazen çok daha şiddetli artmaya devam ediyordu. Doktorumuza sorduğumuzda bebeğiniz “kolik bebek” dedi . Ne bebek ?  Kolik, ortada görünür hiçbir neden olmadan üç hafta ya da daha uzun bir süre, haftada üç gün ya da daha fazla, peş peşe günde üç saat veya daha fazla devam eden yoğun, yüksek sesli ve sakinleştirilemeyen ağlama nöbetleri olarak tanımlanabilir.” şeklinde yanıt aldık. Yani benim anladığım ve bebeğimde gözlemlediğim, çözümü sadece zaman 🙁 Bebeğin sindirim sistemi geliştikçe gazını rahat çıkarabilecek ve artık dış dünyaya hazır hale gelecekti. İyi de ne zaman?

Hiç bir annenin hele ki yeni anneliğe alışmaya çalışıyorsa, asla yaşamasını istemem . Saat 6 olmasın diye dua ederdim. Ağlama krizleri başladığında bebeğim kıpkırmızı olur ve peş peşe susmadan ağlamaya devam ederdi.  Çözüm bulamadığım için bende ağlamaya başlardım çaresizlikten.

Sinir krizi geçirmeme az kalmıştı. Bebeğim karşımda kıvranıyor ve çözümü yok öylemi? Bir şeyler yapmalıydım.  Hiç okumadığım kadar yazı okudum. Baya deneyim kazandım anlayacağınız.

Aşağıda okuduğum yöntemleri yazacağım sonrasında biz neler yaptık devam edelim ..

Rahatlatıcı sesler ( saç kurutma , çamaşır makinesi,  davlumbaz , elektrikli süpürge)

Bebeği sıcak tutmak

Anne kucağı

Arabayla gezdirmek

Plates topunda zıplamak

Bebeği odalarda gezdirerek kulağına şarkı mırıldanmak

Banyo yaptırmak

Masaj yapmak

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmak

Beslerken hava yutmamasını sağlamak

Çarşaf yada hamakta sallamak

Gazlı olan bebeğiniz o gazı çıkartamadıysa yada daha fazla hava yutarak gaz oranı artmışsa kolikle daha çok başa çıkmaya çalışıyorsunuz.

Her bebek farklıdır. Tüm yöntemleri denemiş bir anne olarak bebeğime bir nebze iyi geldiğini düşündüğüm şeyler , saat 6 olmadan önce bebeğimin karnına masaj yapmaya başlardım ( masaj hareketlerini paylaşacağım) ben ”e bebek” ten kiraz çekirdekli sıcak tutan bebek torbasını aldım karın kısmına hafif ısıtıp onu koyuyordum faydasını gördüğüm günler oldu . Sıcak gaz çıkarması için yardımcı oldu. Saat tam 6 da ağlama krizi başlardı kucağıma alarak davlumbazı açar ileri geri sallanır ve kulağına hafif bir ses tonuyla şarkı mırıldanırdım. Ağlaması biraz hafifler ve kucağımda uykuya kalırdı davlumbaz sesi eşliğinde… Her zaman bu yöntem işe yaramazdı bazen de çarşafta sallardık ( kendini anne karnında hissediyormuş)

Bu dönemle tam anlamıyla  başa çıkamamıştık, ben psikolojik olarak yıpranmaya başlamıştım ve eşimin ailesine  yerleşmeye karar verdik . ( bu dönemde çok yardımları oldu )

Saat 6 ya yaklaşınca hepimiz tetikte beklerdik . Kolik anında sırayla kucağımıza alır, sakinleşmesi için yardımcı olmaya çalışırdık. Ben hep çok tedirgindim . Ancak sakin düşündükçe daha iyi anlıyordum.  Bebeğe tedirginlik duygunuz geçiyor ve bebek “annemde bir tuhaflık var “ korkusuyla ağlama şiddetini arttırıyordu. O anlarda çok zor ama bebeğim için yapmalıydım. Kendimi hep frenlemeye, bebeğime moral olarak iyi gözükmeye çalıştım. Başarılı olduğum günler de oldu , pes edip ağlama krizlerimde.

Her durumda olduğu gibi  ” bu dönemler de geçecek, daha neler öğreneceksin “ derlerdi. O zamanda ” yok geçmez,  ben kafayı yerim “ diye düşünsen de zamana el koyamıyorsun akıp  gidiyor. Tam 3 ay sonra hiç bir şey yaşamamış gibi bir anda ağlamalarımız durdu. Hani geçmezdi ? Geçti .

Bu durumlarda yanınızda daha soğuk kanlı kişiler olsun . Siz zaten paniksiniz ve bebeğe yansıyor, birde yakınızdakiler panikse bebek negatif ortamdan dahada rahatsız olmaya başlıyor.  Eşim bu konuda daha soğuk kanlıydı hatta ” bu durumlar geçecek ve hatırlamayacağız ” diyerek kızımızın o anını videoya almıştı. Aylar geçti ben hala izlediğimde o anlara gidiyorum ve kapatıyorum.

Bebeğimin acı çektiğini düşünüp ona fayda sağlayamamak çok zor bir süreç haline geliyor.  Yaşanan o zorlu günlerde bilmemenin,  tecrübesizliğin , o anlık çaresizliğin ve anneliğin verdiği hep bir korku var içinde.

Huzurlu geçirsin her gününü, kokumu hissetsin diye günlerce oturarak, bebeğimi omzumda uyuttum. Biraz daha büyüdüğünde hafif hafif ayağımda salladım.  Yaşam alanım sadece yatağın üstü olmuş, yemeğimi bile orada yer olmuştum. Artık hiç bir şey eskisi gibi değildi….Yaptığın hiç bir şey gözünde büyümez,  sinirlerin harab olur , yorgunluk bedenini  bırak gözlerinden  okunur.

Annelik fedakarlık mı? Evet fedakarlık. Bebeğin buna değer mi? Sonsuza kadar . Peki bu günler geçer  mi ? Geçti bile , sırada yenileri var 😂

 1,529 kez okundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar