Lohusadır, Ne Yapsa Yeridir

Hastaneden eve geldiğinde sana destek olmak için seninle beraber kendi aile bireylerin ve eşinin ailesi de gelir. ” Keşke gelmeseydik ” diye pişman edebilirsin onları. Çünkü sen artık lohusasın  🙂

İki kişi çıktığın eve artık 3 kişi dönmüşsündür. Herkes senin iyiliğini ister ve bir şeyler söyler. Ama sen ” Sanki ben bilmiyor muyum? , ne çok konuşuyorlar,  bende yaparım, siz her şeyi çok biliyorsunuz” egosuyla dolu yeni bir annesin.

İç sese çok inanırım. Seni en doğru o yönlendirir dedim diğer yazılarımda. Aman ! lohusayken o iç sesi dinleme.
Elinde kibar tabiriyle olsun bir terlik 🙂  gelen giden herkesin ağzına vurmak istersin. Söylenen her şey senin iyiliğin içindir oysaki ..
ama o anda sana göre değildir.

 

 

 • Hem çok ilgi bekler, hemde çok bunalıyorum dersin.
 • Sonra insanlar sen sakinleş diye gider, neden kimse gelmiyor dersin.
 • Merak ettikleri için ararlar , ya bir rahat bırakın yeni anne olduk dersin.
 • Aramazlar bir süre,  hiç aramıyorlar öldük mü? kaldık mı? dersin.
 • Yemek yapıp getirirler,  ben yapmayı bilmiyor muyum? dersin.
 • Biraz çocuğa ben bakayım sen dinlen derler, ben çocuğuma bakamıyor muyum? dersin .

Yani sen lohusaysan dersin de dersin ..
Tüm bunların kahrını,  köprü  görevini de yazık kocalarımız çeker , şanslıysanız oda . ( bu dönemde her şeyi çok iyi idare ettin kocam senide buradan tekrar tebrik etmiş olayım)

Koca demişken,  o zaten yandı garibim bir çok seversin bir boğarsın adamı. Kızımız bizim kızımız duygularına sokarsın sonra iki elin yakanda misali adamı yine boğmak istersin :))

Her şeyden nemalanmak kısmı tam sana göredir. Çünkü sen emzirmeye çalışan , artık rahat uykularından yoksun olmuş,  doğum yapmış,  tüm bebek sorumluluğunu almış bir annesin . Yani o bardak neden orada diye duvara  fırlatıp attıysan vardır haklı bir sebebin :))

Senin için herkese gıcık olmak normaldir artık.  Neden yüzün düştü ? derlerse , sen  ” gıcık oldum ” dersin.  ‘‘ Haa lohusalık ”der uzaklaşır eşin.  Eşin diyorum çünkü herkesi kovmaktan beter etmiş tüm hıncını çıkaracağın, tek dayanağın aslında o . Çok tükenmesine izin vermeyin hanımlar çünkü zamanla o adam lazım olacak size :))

Herkese ve daha önce umursamadığın her şeye takarsın kafayı.  Küçük bir çocuğun yeni bir şey öğrenirken sorduğu sorular ,  senin lohusalıkta ”bu neden böyle? ”diye sorduğun soru kadar çok değildir herhalde.

Söylediğin her şey sanki çok mantıklı gibi birde cevabında bilimsel mantık ararsın. Cevap verilmedi mi ” Vay haline “

Lohusalığın 4-5 belki senin 10-15 yada 1 ayın geçmiştir. Biraz kendime bakayım der makyaj yaparsın. Eşin o anda ”  ne gerek var ?”  dedi mi mezarcı recep usta ölçü için hazır kapıda bekler :))))

Ailevi sebepler yüzünden  benim annem yanımda hiç yoktu . Bu duygunun da verdiği bir içselleşme beni biraz yıpratmıştı o dönem ve lohusalık kafasını yaşamıştım eksik duygular yüzünden .

Bu dönemlerin geçici olduğunu idrak edebilen , her koşulda yanınızda olan sizin niyetinizi bilen adamları sevin .. Artık ailenizden bile göremediğiniz  “Yanındayım ”  mesajını size verebiliyorsa sıkıca sarılın o adama .. ( hakkını verdin kocam )💖

Herkes bu dönemi farklı yaşar.  Kimisi içinde , kimisi dışında . Karşınızdaki insanlar anlayışlıysa ve sürecin geçici olduğunun farkındaysa daha çabuk ve sıkıntısız geçer.

İnsanların herşeyine çok karışmasına müsaade etmemek için  kimseden yardim istememek gerek . Bu dönemde en çok ihtiyaç olan şey yardım biliyorum ama kendini strese sokacaksan ve bebeğine yansıyacaksa bu durumu erteleyebilirsin . En azından şimdiki aklım olsa böyle yapardım.

 

 

 

(  Bu yaşananları gülerek anlatıyorum belki ama ,  bu duyguları bir annenin yaşaması en doğal hakkı iken bunu doyasıya yaşayamayan,  anlayışlı bir eşi,  çevresi olmayan anneler de var . Eminim zor bir durum . Keşke hayat herkese adil olsa .. )

Öyle yada böyle , hepsi geçiyor hemde öyle bir geçiyor ki  yukarıda yaşadığın an ” dünya savaşı” gibi gelse de  sonra onu alay ederek anlatıyorsun 👍😉

Lohusaysan Haklısın !

 

 1,300 kez okundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

2 Comments

 1. Kübra dedi ki:

  Sen hep yaz ❣️

 2. Annece Blog dedi ki:

  Teşekkür ederim canım benim devamı hep olacak. ❣️

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar