Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun Terapisi Nedir?

Çocukların oyun ve oyuncaklarla kendilerini ifade etmeleridir.

Oyun Terapi Eğitimi

Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmeyi, etkili iletişimi ve sorunlarla başa çıkma becerilerini zenginleştirmeyi hedefleyen ebeveyn eğitim programıdır.

  1. Özel oyun saatleri ile çocuk, oyun yoluyla duygularını ifade etme fırsatı bulurken, ebeveynler çocuklarının duygularına empatik bir şekilde yanıt vermeyi öğrenirler.
  2. Çocuklarda sağlıklı sınırların gelişmesi, problem çözme, duygu düzenleme becerilerinin psikolojik esnekliklerinin artması hedeflenmektedir.
  3. Oyun terapisi ebeveynlere çocukları ile evde oynaması için özel olarak seçilmiş oyuncaklar ile 30dakikalık özel oyun vakitleri düzenlemeyi ve nasıl davranmaları gerektiğini öğretir.
  4. 2-8 yaş arası çocuklara uygulanır.

Oyun Terapisi Çocuklara Ne Kazandırır?

Oyun terapisi çocuklar için kendileri ve dünya hakkında en uygun öğrenmeyi sağlayan benzersiz bir deneyimdir.

Oyun terapisinde çocuklar olduğu gibi kabul edilir. Olduğu gibi kabul edilen çocuk kendini keşfetme ve tanıma şansını elde eder.

Çocuk, oyun terapistinin ona gösterdiği saygıyı hisseder ve tecrübe eder. Her koşulda kabul edildiğini hisseden çocuk saygıyı içselleştirir ve kendisine saygı duymayı öğrenir. Kendisine saygı duymayı öğrenen çocuk başkasına da saygı duyar.

Çocuklar duygularının kontrol edilebilir olduğunu öğrenirler. Duygularının kabul edilebilirliğini deneyimleyen çocuklar duygularını ifade etmede daha başarılı olurlar.

Sorumluluk almayı ve bu sorumluluğun nasıl hissettirdiğini deneyimlerler.

Kendi kararlarını, davranışlarını yönetmeyi, kontrol etmeyi öğrenirler. İfade özgürlüğü ve özdenetimi öğrenirler.

Problem çözme yetenekleri gelişir. Problemlerini çözme konusunda daha istekli ve kaynaklarını daha iyi kullanmayı öğrenirler.

Olumlu benlik gelişimine katkı sağlar.

”Oyun çocukların dili, oyuncaklar ise kelimeleridir.” Yaşadığımız bu zorlu süreçte çocuğumuzu oyun aracılığıyla daha iyi anlayıp, ilişkilerinizi güçlendirmek veya onarmak istiyorsanız, oyunun iyileştirici gücüne tanık olacağınız bu eğitimi almanızı tavsiye ederim.

Konuk Yazar: Klinik Psikolog Beyza GÜLMEZ 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar