Türkiye Orman Yangınları

Ormanlarımız Yanıyor

Ülkemizde yaşanan yangın hepimizi yürekten yaraladı. Durumdan maddi manevi etkilenmemiş olanlar da eminim bu durumla baş başa kalan insanlar, hayvanlar, ağaçlar için maddi manevi desteğini esirgemiyor ve birbirlerine kenetleniyor.

Öyle acı bir durum ki “ neden?” sorusunu sormaktan kendimizi alamıyoruz “neden bu kadar kötü insanlık?” İnsanın insana, insanın doğaya, insanın hayvana yaptığı eziyet, kötülük neden? Ölümün olmadığını düşünerek mi yaşıyoruz? Yada yaşlanıp elden ayaktan düşeceğimizi bilmeden mi? Kime bu ayrım kime bu kavga kime bu kin?
Neden “ nefret, kin, kötülük” hakim olsun istemek yerine “sevgi” büyütmüyoruz içimizde.
Köpek, annesi ölmüş kediye sahip çıkarken, ağaçlar gölge yapıp bizi korurken, nefesimize nefes katarken, masum insanlar emekleriyle ev yapıp yaşama tutunmaya çalışırken “kötü insanlık” neden bunca güzellik içinde yok olup gitmiyor.
Ülkemiz yangın yeri, ormanlarımız, hayvanlarımız, insanlarımız yanarken içimiz nasıl kan ağlamasın?
Gözlerinin önünde hayatı kül olanlar insanlar..
Hayatına nefes olan ormanlar…
Hiçbir zararı olmayan hayvanlar…
Hayattan öylece kopup gidiyor.
Her gün haber açıp izlemek öyle zor öyle zor geliyor ki.. elimizden bir şey gelmemesi vicdanen öyle huzursuz ediyor ki …
Yanıyor güzelim ülkemiz yanıyor …
Sesimiz çığlık olup doldursun içinizdeki kötü niyeti !
O kadar insan yangını söndürmek için mücadele ederken yakmaya devam ettiğiniz yerlerde boğulun!

Zulüm Ne Zaman Son Bulur?

İnsanın tüm canlılara verdiği zulüm son bulur mu bilmiyorum umarım daha fazla zarar görmeden son bulur tüm bu yaşananlar.
Konuşabilmek sesini çıkarabilmek ne büyük lüks. Yanan onca ağaç kül olup giden onca hayvanın sesi kim olacak? Yavruları yanmasın diye başından ayrılmayıp yanarak ölen kuşun içindeki yangınını kim çığlık olup atacak? Hayat hiç adil değil diyerek yangından kaçamayan ağaçların köklerini kim bulacak kim yangını söndürmek uğruna canından olan kişiler için ağıt yakacak ve kim itfaiyeye su taşırken hayatını kaybeden “Şahin Akdemir” i hayata geri döndürecek.
Hayatta kıymet bilerek yaşamanın şükretmenin değerini her şeyi kaybetmeden anlamaya çalışmalıyız. Kötülük yaparak “katil” gibi yaşamak yerine iyiliği güzelliği seçerek insanlığa, hayvanlara, doğaya sahip çıkarak yaşamalıyız. 

Hayatta her şey gelip geçicidir. Bu bilinçle yaşamak için sadece “insan” olun ama “insan gibi insan” Yeter!.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar