Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Kitap Okumayı Sevdirmek

Çocuklara kitap okumayı, okutmayı sevdirmek alışkanlıkla başlar bana göre. Bunun için de biz annelere büyük özveri düşüyor.
En önemli yöntem kendimizin de kitap okuyor olması. Çocuklar en çok çevresindeki insanları taklit ederek öğrenirler. Ben her kitabı değil ama kendi evimde kendime oluşturduğum mini kitaplığımda zaman buldukça kitap okumaya özen gösteriyordum. Ancak çocuğuma bunu aşılamak için daha çok vakit ayırmam gerektiğini fark ettim ve kızıma da örnek olması için bu sayıyı arttırarak özellikle onun görebileceği alanlarda kitap okumaya gayret ettim.

Biz Neler Yaptık?

Kızıma kitap okumaya başladığımda 5 aylıktı. Evet evet yanlış okumadınız 🙂 “ Bebek ne anlar?” dediğinizi duyar gibiyim. Bebeklerimiz her şeyi anlar her duygu her tavrı her alışkanlığı … Evet kabul ediyorum ilk zamanlar kitabı okurken elimden almaya ve kemirmeye çalıştı ama ısrarla her gün devam ettim. Onun ilgisini çekmeye kuklalar kullanarak kitap okumaya, ses tonumu ve mimiklerimi onun ilgisini çekebilecek şekilde yapmaya gayret ettim.

Kitap Seçerken Nelere Dikkat Ettim?

Kitapların en fazla 3-4 sayfa olmasına ve içerisindeki resimlerin büyük dikkat çekici olmasına özen gösterdim.
Yazıdan çok resim odaklı hikayeler almanızı tavsiye ederim. Hatta yumuşak ve eliyle buruşturduğunda ses çıkartan kitapları alırsanız ilk aşamada daha çok ilgi duyacaktır.

Pes Etmeden Devam Edin

Yaklaşık 1 yaşında artık daha farkında olmaya ve dikkat seviyesini daha da uzun tutmaya başladı. Kitaptan gözünü alıp başka bir şeyle ilgilenmeye başladıkça bir şekilde tekrar kitaba odaklanması için çaba sarf ettim. Ses tonum daha canlı ve heyecanlı olduğunda daha da ilgisini çekmeyi başardım. Büyüdükçe yaşına uygun kitap değişiklikleri yapmaya başladım. 1 yaşında kızım çok fazla kelime söyleyebiliyordu. Heveslenmesi adına onunda önüne kitap koyarak “şimdi okuması sırası sende” gibi cümlelerle teşvik etmeye çalıştım.

Bu arada kitap okumayı bir rutine oturttum. Meyve saatlerinde yanımda kitapta getirdim ve her gün aynı rutine bağlı kalıp kitap okudum. Odasına mutlaka kitaplık yaptırın derim. İster istemez o alana yönelip kitapları incelemeye başlıyorlar. Bizde kitaplığımızdan her gün 1 kitap seçtik hatta kitapları kızıma seçtirdim. Hem fikrine değer verdiğimi hissetti hem de onun seçtiği kitabı okuduğum için daha çok ilgiyle dinledi.
Kitaplık yaptıktan sonra o kitaplığa alınacak kitapları da çocuğuma seçtirdim. Bu da ilgi duymasına çok yardımcı oldu. İnanır mısınız artık oyuncak mağazalarında ilk gittiği reyon “kitaplık” olurdu.
Şimdi 2,5 yaşında. Her gün kitap okuma saatimiz değişmedi ve artık kendisi “anne hadi kitap okuma saati yapalım” diyerek beni yönlendiriyor.

Vazgeçmeyin anneler! Okumak, okutmak çok değerli artık ülkemizde. Sizin sayenize 1 çocuğumuz daha bu bilinçle büyütecekse mutlu ❤️

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar