Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerde Dil Gelişimi

Anneliğin ilk aylarında hatta, hamileliğimde başlamıştım “çocuk yetiştirme” konusunda birçok kitap ve yazı okumaya. Galiba kendimi garantiye almak, bocalamadan sürece alışmaya çalışmaktı amacım. Ne mümkün, çocuk yetiştirmek o kadar kolay mı? Yaşayacaksın, yaşayacaksın, yaşayacaksın işte 🙂 Tecrübe etmediğin hiç bir şey oturmuyor yerli yerine. Neyse konumuza dönelim yoksa uzar gider içimdeki duygular.

Nasıl Başladım?

Kızım 15 aylıktı bir şeyler söylemeye başladığında. Gün geçtikçe kelimeleri yan yana getirmeye ve cümle kurmaya başladı. 20 aylık olduğunda artık her şeyi ifade etmeye çalışıyordu. Özellikle dinlediği tüm çocuk şarkılarını söylüyordu. Sosyal medyada sık sık paylaşıyordum ve birçok anneden “dil gelişimi” için ne yaptığım konusunda sorular alıyordum. Ben doktor yada bu konuda uzman değilim, senin gibi tecrübeyi yaşayarak kazanmaya çalışan bir anneyim ve önerilerimi de kendi çabasıyla bir noktada buluşturan  “anne” olarak yazıyorum.

Dil Gelişimi İçin Yaptıklarım

Öncelikle bu gibi bir durum varsa doktorunuzla görüşmelisiniz. Bilim her zaman önce gelir. Herhangi bir sıkıntı yoksa tavsiyelerim işine yarar belki 😉
Bir çok yazı okudum dil gelişimiyle ilgili. Genetik yada çocuğunuzun konuşmak istememesiyle ilgili olabiliyormuş. Çok fazla sözcük, kelime demek bebeklerimizde o kadar fazla öğrenme demekti bana göre.
5 aylıktı kızım ona kitap okumaya başladığımda. “Hadi canım küçücük bebek ne anlar kitaptan?” Mı? Dedin, dur acele etme 😌
Önce bu düşünceden vazgeçmeli insan. Bebekler her şeyi anlar, her duyguyu hisseder . Büyük resimlerin olduğu dikkat çeken kitaplarla başladım önce . Durağan bir ses tonu hiç tercih etmedim. Her zaman o coşkuyu verdim kelimelere. Ben heyecanlı okudukça bebeğimin heyecanlı çığlıkları ve kitaba atlayarak yemeye çalıştığını çok net hatırlıyorum 😅 Her gün genelde “uyku öncesi” yılmadan okumaya devam ettim. Bunun yanında güne başlar başlamaz evde tek kişilik dev bir tiyatro oldum. Her anımı ona anlatmaya başladım. “Günaydın bebeğim, şimdi yatağımızı topluyoruz, Mutfağa geldik kahvaltı hazırlıyoruz bak bu zeytin,bu peynir …” diyerek, karşımda cevap verdiğini düşünerek sohbet ediyordum. Neredeyse tüm gün onunla konuşuyordum, televizyon izlemiyor tüm vaktimi ona bir şeyler anlatarak geçiriyordum.
Bana göre anahtar,  bol bol kelime. Bunu nasıl yaptığımın önemi yoktu.
Şarkı söylemeyi hep çok sevdim sesimde fena değil hani 😂 kucağımda çok fazla şarkı söylerdim. Sonuçta oda kelime öğretmek için etkili bir yöntem olurdu değil mi?

Sonuca Yaklaşırken

Böyle böyle aylarımız geçti. Artık kelime kullanmaya başladığında söz kızımdaydı. Ben sustum artık konuşma sırası onda 😌 Onu incitmeden konuşmaya teşvik ettim. Etkinlik kitapları aldım ve ona sorular sorarak konuşma fırsatı verdim. Cevap verene kadar da bekledim. İlk başlarda cevaplar tek kelimeydi. Zamanla kendinden, öğrendiklerinden cümleler ekledi her kelimesine👍🏻 Bu sırada kitap okuma, şarkı söyleme bırakılmadı hala devam 👏🏻 Hatta kitaplarını ona seçtirdim teşvik için onun seçtiği kitapları okuduk.
Kitaplar dışında onu oyuncaklarıyla da destekledim. Parmak kuklalar aldım tiyatro yaptım kendimce, oyuncaklarını oynatırken cümlelerimi özenle seçmeye onun rahat öğrenebilmesini sağlamaya gayret ettim. Oynadığımız oyunlarda ona hep sorular yönelttim, konuşmaya teşvik ettim.
Şuanda 22 aylık hiç televizyon izlemedik, sadece müzik dinledik belli saatler ondada ilgisi olmadığı için televizyona bakmadı.

Bebekler bir süreden sonra sizi taklit etmeye başlıyor . En etkili yöntemlerin her fırsatta konuşmaya çalışmak  ve kitap okumak olduğuna inandım.

Bazı şeyler zamanı geldiğinde zaten olacak evet ama bebeğimizin gelişimi için biraz çabayla erişilmeyecek başarı yok bana göre, en güzeli de ektiğim tohumların meyvesini yemek ❤️.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

2 Comments

  1. Armağan dedi ki:

    Güzel anlaşılır bir paylaşım başarıların devamını diliyorum 🙋‍♂️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar