Emzirmeyi Bırakmak!

Siz Mükemmel Bir Annesiniz Bunu Unutmayın!

Bir anne olarak yaşadığım en özel duyguydu emzirmek. Şuna da değinmek isterim. Çocuğunu emzirememiş anneler “kendini eksik ve suçlu” hisseder. Annelik duygusunu hissetmenin tadını çıkartın, evladınız sağlıklı mı? Önemli olanda bu 🙂 Siz mükemmel bir annesiniz bunu unutmayın!

Gelelim bizim emzirme sürecimize. Kızım 2 yaşına gelene kadar yapışık ikiz gibi gezdik. Ona doya doya, kokusunu içime çeke çeke her istediğinde emzirdim. Bu konuda onu hiç incitmedim. Ağladı, güldü, öfkelendi ben onunla iç içe olmaktan her daim emzirmekten vazgeçmedim. 2 yaşına yaklaşırken henüz düzene girmemiş uyku vakitlerimiz için “ne yapabilirim?” sorusuna yanıt ararken,  kızım daha çok emmek istemeye ve neredeyse saatte bir sadece emmek için uyanmaya başladı. Son haftalarda severek isteyerek devam ettiğim emzirme, artık zor gelmeye başlamıştı ve  kızım sadece alışkanlıktan emmeye devam ediyordu. Doktorumuza danışarak gelişimi iyi gittiği için ve 2 yaşını doldurduğu için bırakmaya karar verdim.

Bu dönemde çok fazla araştırma yaptım. Göğüs ucuna bir şeyler kapatmak, sürmek gibi eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş bir çok yöntem okudum, çevremden dinledim.

İçime Sinmeyen Bir şeyler Vardı! (Bunu yapan anneleri asla eleştirmem. Herkes kendince doğru yöntemi uygulamıştır.)

Kızımla emzirme döneminde birbirimize bağlı ve huzurlu çok fazla anı biriktirdik. Bende bir anda yaşanan onca şeyden tiksindirmek soğutmak istemedim. Başka bir yöntem olmalıydı?

Doktorumuza danıştığımda; Aranızda kurduğunuz o güzel bağı tiksindirerek yada soğutarak sonlandırma, ileride psikolojik olarak etkileri kalıyor dedi ve “azaltarak bırakma” yönteminden bahsetti.

İçime sinen ve doğru olduğuna inandığım bir yoldu.

Azaltarak Bırakma Yöntemi?

Çocuğunuzun durumuna göre günde 2 ye düşürerek ve bunu ona “artık sadece sabah uyandığında ve akşam yatmadan emebilirsin” gibi onun ruhunu incitmeyecek sözler kullanarak emzirme sayınızı azaltmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun bu duruma alışkanlığına görene daha sonra 1 e düşürüp ve sonra hiç emzirmeden günü geçirmelisiniz

Ben Nasıl Uyguladım;

Çocuklarla oynanan oyunların en iyi iletişim aracı olduğuna inandım her zaman. Bu aşamaya geçmeden önce kızımla bol bol emmeye ihtiyacı kalmayan bebek oyunları oynadım, ona masallar anlattım. En sevdiği anne kız bebeklerde oyunlar yaptım. Doğru cümlelerle ” Artık memeden süt emmeye ihtiyacı kalmadığını, sütünü artık bardağından içebileceğini” vurguladım. Zamanla kızımın oyunlarında bunu kabullendiğini hissettim ve ” artık zamanı” diye düşünerek emzirmeyi sonlandırma sürecine başladık.

Kızım günde en az 4-5 kere emen ve gecede en az 3 kere uyanan bir bebekti.

Ben onu kucağıma aldım ve “seninle konuşmak istiyorum annecim dedim” bana “konuş anne” diye yanıt verince; “bundan sonra sadece sabah ve akşamları emebilirsin, senin artık daha fazla emmeye ihtiyacın kalmadı sen yediğin yemeklerden gerekli vitamini alıyorsun ve karnın doyuyor” dedim.

Konuşma yaptığım gün itibariyle dediğimi uyguladım kızım sürece alıştı ve ben 1 hafta sonra tekrar aynı konuşmayı yaparak sadece sabahları emebileceğini anlattım. Burada seçim sizin akşam daha çok huzursuz oluyorsa siz sabah emzirmesini kesebilirsiniz size ve çocuğunuza kalmış bir durum.

Bu duruma da alıştığını gördüm ve sabah emzirdiğim hafta her gün belli aralıklarla haftaya artık bu memeden süt içmeye ihtiyacın kalmayacak süt içmek istersen bardaktan içebilirsin ama dilediğinde göğsüme dokunabilir ve yatabilirsin ben senin her zaman yanındayım ve seni her zaman çok seveceğim dedim. Bunu sık sık tekrarladım ve bir sonraki hafta tamamen bıraktık. İlk bir kaç gün birazcık mızmızlamaları oldu ama her seferinde onun duygularına karışık vererek sevdiğimi yanında olduğumu ve bu süreci atlatacağını anlattım. Alışmaları zor kabul ediyorum ama inanın sabredince ruhunu incitmeden her şey yoluna giriyor.

Çocuğuzun Ruhunu Yaralamadan Sevginizle Başarabilirsiniz,

Ben kendim ve çocuğum için bu yolu seçtim ve kızım tiksinmesen soğumadan bu süreci sevgiyle atlattı. Bu yöntem çok fazla sabır isteyen bir yöntem çocuğunuz sevgisiz kalmamalı bana göre onun yanında olduğunuzu her zaman belli etmelisiniz .

Zaman alan bir yöntem belirtmesi sizi korkutmasın, emin olun sevginizi her zaman hissedecek ve bunu onun gelecekteki psikolojik durumu için yapmanız size bir şey kaybettirmeyecektir.

İnanın her şey yoluna giriyor başta dediğim gibi her anneye saygı duyuyorum ama bu yöntemle çocuğuzun ruhunu yaralamadan sevginizle başaracağınıza eminim. 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Bir cevap yazın

Kategoriler
Arşivler

Son Yazılar